Ten weekend będzie stał pod znakiem drożdży. Będzie też i chleb, ale kiedy w lodówce widziałam samotną puszkę masy makowej i przypadkowo znalazłam przepis na te bułeczki , to po prostu nie mogło byc inaczej.
Jak z każdym ciastem drożdżowym czas oczekiwania jest długi- w tym przypadku nawet dłuższy, bo prace trzeba podzielic aż na dwa dni! Ale nie zrażajcie się, bo efekt jest tego warty! Polecam na weekend.
Brioche z masą makową
(lekko zmodyfikowany przepis z kwestiasmaku.com)
Składniki na ciasto:
- 60 ml ciepłej wody
- 1 łyżka + 1 łyżeczka (9 g) suchych drożdży instant
- 500 g przesianej mąki pszennej tortowej
- 65 g cukru
- 1 i 3/4 łyżeczki soli
- 5 dużych jajek
- 350 g niesolonego masła (średnio miękkiego)
1. Masa makowa:
• 1 puszka gotowej masy makowej (900g)
2. Krem budyniowy (Crème pâtissière), można zastąpić 1 szklanką ugotowanego budyniu waniliowego lub śmietankowego:
• 250 ml mleka
• 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
• 50 g cukru
• 3 małe żółtka
• 1,5 łyżki mąki pszennej
• 1,5 łyżki mąki ziemniaczanej
Lukier:
• 1 filiżanka cukru pudru
• sok z cytryny
oraz roztrzepane jajko do posmarowania
Przygotowanie:
- Wieczorem dnia poprzedzającego pieczenie przygotować Krem budyniowy (przepis poniżej) oraz zagnieść ciasto drożdżowe Brioche. Do kubka z ciepłą wodą wsypać drożdże, wymieszać i odstawić na około 15 minut, do czasu aż drożdże się spienią. Do dużej miski wsypać mąkę, cukier, sól oraz drożdże z wodą, wymieszać drewnianą łyżką. Dodać 3 jajka i za pomocą miksera ręcznego miksować składniki na wolnych obrotach lub mieszać drewnianą łyżką. Dodać kolejne jajko, zwiększyć nieco obroty miksera i miksować aż składniki się prawie połączą w jedną masę. Dodać kolejne jajko i dalej miksować. Ciasto powinno być gładkie i elastyczne.
- Ciasto wyrabiać przez 10 - 15 minut rękami lub mieszadłem miksera (ciasto będzie odchodziło od ręki). Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 1 i 1/2 - 2 godziny. Dodawać partiami masło, po około 2 łyżki i łączyć je z ciastem, wyrabiając rękami lub mikserem na średnich obrotach. Później dodawać więcej masła w mniejszych odstępach czasu, w miarę jak będzie ono szybciej łączyło się z ciastem. Miksować tylko do czasu połączenia się masła z ciastem. Ciasto włożyć do miski, przykryć folią i wstawić na noc do lodówki.
- Następnego dnia rano wyjąć ciasto drożdżowe z lodówki i rozwałkować je na lekko posypanej mąką stolnicy, na grubość 1/2 cm, nadać mu kształt kwadratu o boku 35 cm. Rozsmarować krem budyniowy (crème pâtissière), a następnie masę makową. Ciasto zwinąć dość ciasno w roladę, zlepić brzegi (końce i bok), pokroić w poprzek na kawałki o szerokości 2 i 1/2 cm. Układać na dwóch blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia przecięciem do góry, zachowując około 5 cm odstępy. Posmarować jajkiem. Odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 1 - 1 i 1/2 godziny.
- Piekarnik nagrzać do 200 stopni. Makowce posmarować jeszcze raz jajkiem i wstawić do środkowej części piekarnika. Piec przez około 25 minut na złoty kolor. Wyjąć z piekarnika i wyłożyć na metalową kratkę do wystudzenia. Upiec makowce z drugiej blaszki. Przygotować lukier: cukier puder wsypać do miseczki i dodawać sok z cytryny w takiej ilości aby otrzymać gęsty lukier. Posmarować nim makowce.
Krem budyniowy (crème pâtissière): Do garnka wlać mleko i wsypać połowę cukru. Na średnim ogniu doprowadzić do zagotowania. W międzyczasie ubijać żółtka z pozostałym cukrem na puszysty krem, przez około 5 minut. Do żółtek przesiać oba rodzaje mąki i zmiksować na jednolitą masę. Stopniowo dodawać gorące mleko do ubitego kremu, ciągle mieszając. Przelać do garnka i krem zagotować na średnim ogniu, ciągle mieszając. Gotować miksując energicznie przez 2 minuty. Przelać do miski i wymieszać z ekstraktem z wanilii. Krem wystudzić, przykryć i wstawić do lodówki.
smaczne ,bardzo lubię mak ;) ale napewno mega słodkie ;p
OdpowiedzUsuńDla mnie były dobre, ale zawsze można dac mniej lukru :-)
Usuń